Lakier do paznokci, który wykrywa narkotyki

W sierpniu 2014 r. zespół studentów wpadł na pomysł wprowadzenia na rynek produktu o nazwie „Undercover Colours”. Studenci stworzyli lakier do paznokci który ma służyć do wykrywania narkotyków – przede wszystkim tabletki gwałtu w drinkach.

Zespół Undercover Colours na swoim fanpage na Facebooku wyjaśnił, dlaczego produkt został opracowany i jak będzie działać:

Narkotyki na randkach są często używane w celu ułatwienia napaści na tle seksualnym, istnieje bardzo mało sposobów do ich wykrywania. Naszym celem jest wynalezienie technologii, które umożliwią kobietom ochronę przed tą haniebną i wszechobecną przestępczością.

W przypadku naszego pierwszego produktu opracowujemy lakier do paznokci, który zmienia kolor, gdy dochodzi do kontaktu z takimi narkotykami jak Rohypnol, Xanax i GHB. Z naszym lakierem do paznokci każda kobieta będzie mogła dyskretnie zapewnić sobie bezpieczeństwo, po prostu mieszając jej napój palcem. Jeśli jej lakier do paznokci zmieni kolor, będzie wiedziała, że coś jest nie tak.

Wspaniały pomysł, który ciężko zrealizować

Jednak Undercover Colours nie wykazał, że mają coś bardziej namacalnego niż koncepcja: nie widzieliśmy żadnych dowodów na to, że start-up wyprodukował skuteczny prototyp, a niektórzy krytycy utrzymywali, że koncepcja takiego wykrywającego narkotyki środka do pielęgnacji paznokci nie jest nawet możliwa:

Podczas gdy media kibicują, jesteśmy skonsternowani z powodu braku rzeczywistych danych na temat tego, czy te lakiery testowe działają.”

Badanie dostępnych na rynku produktów do testowania narkotyków w napojach wykazało, że były niewiarygodne – zmieniały kolor po kontakcie ze zwykłą wodą mineralną niektórych marek czy dawało pozytywne wyniki jeśli w napoju było mleko. Inne badanie dostępnych komercyjnie zestawów do testowania napojów wykazało, że w warunkach laboratoryjnych testerzy prawidłowo wykryli tylko dwie z trzech odmierzonych próbek.

Neutrealne rozwiązanie

Chwilowo Undercover Colours wycofało się z lakieru do paznokci i obecnie promuje produkt SipChips: jednorazowe, indywidualnie pakowane zestawy testów narkotykowych, które można dyskretnie przyczepić do breloków lub telefonów komórkowych. Undercover Colors FAQ wyjaśnia, że firma zrezygnowała z pomysłu testującego napój lakieru do paznokci:

Istnieje kilka powodów, dla których produkt ewoluował – od ograniczeń związanych z chemią w formacie lakieru do paznokci po opinie konsumentów w całym procesie rozwoju. Konsumenci powiedzieli nam, że chcą mieć format neutralny pod względem płci, przenośny, dyskretny i dokładny, i wierzymy, że produkt, który mamy dzisiaj, spełnia te potrzeby. Choć zainteresowanie lakierami do paznokci, które wykrywają popularne narkotyki stosowane na randkach, było początkowo wysokie, nie wszyscy byli zadowoleni z tego pomysłu.”

Życzymy Panom z Undercover Colours wielu sukcesów i nowych pomysłów.