Lakiery hybrydowe, które nie uczulają

Dermatolodzy już od jakiegoś czasu ostrzegają przed niebezpiecznymi związkami zawartymi w lakierach hybrydowych. Coraz więcej miłośniczek lakierów hybrydowych boryka się z problemem swędzącej i pękającej skóry.

Przyczyną są metakrylan-owe związki chemiczne mogące wywoływać ciężką, swędzącą wysypkę w dowolnym miejscu na ciele, nie tylko na opuszkach palców jak popularnie się twierdzi. Najczęstszą jej przyczyną jest nieodpowiednie użycie produktu przez początkujące stylistki paznokci. Reakcje alergiczne mogą wystąpić, gdy chemikalia wejdą w kontakt z dowolną częścią skóry, powodując wysypkę w dowolnym miejscu na ciele, w tym powiekach, twarzy oraz na szyi i rękach. Paznokcie mogą zacząć odchodzić od łożyska, a w dość rzadkich przypadkach mogą wystąpić problemy z oddychaniem – dzieje się to z powodu wdychania szkodliwych, uczulających związków, które powodują obrzęk dróg oddechowych.

Najczęstszą przyczyną uczuleń są źle utwardzone lakiery hybrydowe oraz zalane skórki. Jednak należy przede wszystkim wystrzegać się lakierów hybrydowych których składniki są produkowane w Chinach. Jeśli stoisz przed wyborem marki lakierów do stylizacji paznokci lub zastanawiasz się gdzie kupić zestaw startowy do paznokci wystrzegaj się tych lakierów, które mają składniki z Chin. Firmy często piszą, że ich lakiery są produkowane w Polsce jednak może być to mylące – poszczególne składniki mogą być sprowadzane z Chin a mieszanie ich i rozlewanie może odbywać się w Polsce. Dlatego zanim zainwestujesz pieniądze w daną firmę przeczytaj o niej opinie i sprawdź czy aby na pewno nie uczula. Nie ma co ryzykować bo skutki mogą być tragiczne!

Jeśli zastosujesz się do poniższych podpunktów zmniejszysz ryzyko wystąpienia uczulenia! Przede wszystkim:

  • wybieraj lakiery, które mają jasno zaznaczone, że nie są produkowane w Chinach
  • używaj tylko i wyłącznie mocnej lampy LED – im więcej diod tym lepiej, mostek 9W chociaż tani na dłuższą metę może być przyczyną uczulenia
  • kładź cienkie warstwy lakieru hybrydowego – tyczy się to zarówno bazy, koloru jak i topu
  • nie dopuść do zalewania skórek! To najczęstsza przyczyna występowania uczulenia na hybrydę!
  • Wystrzegaj się następujących składników lakierów hybrydowych – Phenyl Bis
    (2,4,6-trimethylbenzoyl)-Phosphine oxide oraz formaldehydu – to one najczęściej odpowiadają za poparzenia chemicznie (potocznie nazywane uczuleniami)
  • trzymaj równo rękę w lampie – uważaj na to jak trzymasz rękę, najlepiej trzymać ją na płasko, bezpośrednio pod diodami
  • nie kieruj się ceną – często tańsze lakiery, mniej znanych marek nie wywołają uczulenia a te które są szeroko promowane wywołają u Ciebie uczulenie! Kieruj się składem i pochodzeniem składników a nie popularnością!

Pamiętaj, że każdego może uczulić co innego. Tak naprawdę każdy lakier może uczulić jednak przy zachowaniu środków ostrożności zminimalizujesz ryzyko wystąpienia przykrych rezultatów stosowania lakieru do paznokci.